reklama

Mons. Ján Sokol: Keď robiť politiku je viac ako byť človekom

Keď trnavský arcibiskup Ján Sokol včera vysluhoval zádušnú omšu za bývalého najvyššieho predstaviteľa Slovenského štátu (1939-1945), prezidenta a kňaza Jozefa Tisa (1887-1947), vedome pošliapal pamiatku sedemdesiatich tisícov židovských obetí vojnového režimu. Keď si ale na svoju súkromnú akciu v bratislavskom kostole Blumentál prizval Tisovho nadšeného obdivovateľa Milana Ďuricu a obklopil sa znakmi pripomínajúcimi (pod)vodcom riadenú extrémistickú organizáciu, urobil aj niečo iné. Tam kde má stáť srdce a rozum, tam postavil vlastné záujmy, svoju politiku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (110)

Nemá zmysel donekonečna diskutovať o tézach, ktoré o Jozefovi Tisovi chrlí Milan Ďurica. Jeho asi najobľúbenejšia je tá, v ktorej hovorí o tom, že Tiso udelil až 30.000 prezidentských výnimiek z tzv. Židovského kódexu.1 Môžete si Ďuricovu brožúrku prezerať koľko chcete, nenájdete ani jednu poznámku o tom kde a ako k tomuto číslu prišiel.2 Napokon, ono je to vlastne jedno, pretože na túto tému bolo publikovaných niekoľko odborných štúdií, ktoré Ďuricove ódy presvedčivo vyvracajú, ale kto by už čítal práce, ktoré vychádzajú v časopisoch, ktoré nedostať v PNS-ku a majú dlhočizný poznámkový aparát, že.3

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tisa s Holokaustom však nespájajú len deportácie nevinných obetí. Či o tom, čo Židov v Poľsku čaká Tiso vedel alebo nie, či sa ich snažil zachrániť alebo nie, to teraz nechajme tak. Holokaust slovenských Židov totiž nezačal v nacistami okupovanom Poľsku, ale doma, a to cielenou a verejnou dehumanizáciou židovskej menšiny. Najväčším zlyhaním Jozefa Tisa bolo to, že mlčal, keď mal hovoriť a hovoril, keď mal (aspoň) mlčať. A tak, keď sa mal postaviť na stranu obetí, mlčal. A keď tisíce Židov odchádzali na istú smrť, povedal: „Vraj, či je to kresťanské, čo sa robí so Židmi. Je to ľudské? Nie je to rabovka? Ale pýtam sa ja: Je to kresťanské, keď sa národ chce zbaviť svojho večného nepriateľa, Žida? Je to kresťanské? ... A urobili sme tak podľa príkazu Božieho: Slovák, zhoď, zbav sa svojho škodcu.”4 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovenská spoločnosť obdobia druhej svetovej vojny bola značne nábožná, prevažná väčšina obyvateľov Slovenského štátu sa hlásila k rímskokatolíckej cirkvi. Televízia neexistovala, rádiové prijímače boli stále výnimočné. Navyše, veľká časť slovenských mužov i žien bola stále negramotná. Mnohí z nich čakali na to, čo k protižidovskému besneniu povie Jozef Tiso, predstaviteľ štátu a cirkvi. Jeho postoj bol však verejne známy. Tak napríklad Gardista už v októbri 1940 týmto ľudom napísal, že predsa o Tisovi a ministerskom predsedovi Tukovi „nik nemôže pochybovať že nie sú dobrými kresťanmi. A keď títo pokladajú za nutné tak pokračovať v otázke očisťovania Slovenska od spomenutej pliagy, ako pokračujú, tak toto musí byť odpoveď dostatočná každému, kto tu teraz pochyboval.”5 To bola Tisova odpoveď.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď včera Mons. Sokol usporiadal súkromnú oslavu človeku, ktorý odobril smrť sedemdesiatich tisícov židovských mužov, žien a detí, urobil niečo podobne nebezpečné ako sám Tiso. Tisícom ľudí, ktorí v jednom z predstaviteľov slovenskej katolíckej cirkvi hľadajú záruku pravdy, ponúkol lož. A táto lož nie je vôbec milosrdná.


1) Slovenský zákonník, 1941, nariadenie 198/1941, Sl.z. zjednodušene povedané, význam výnimiek spočíval predovšetkým v tom, že tie ich držiteľov chránili pred deportáciami z roku 1942. Pozri Ivan Kamenec, Po stopách tragédie, Bratislava 1991.
2) Milan S. Ďurica, The Slovak involvement in the tragedy of the European Jews, Abano Terme 1989, s. 12. Pozri tiež Milan S. Ďurica, Dr. Joseph Tiso and the Jewish Problem in Slovakia, Padova 1964. 
3) Pozri napr. James Mace Ward, “People Who Deserve it: Jozef Tiso and the Presidential Exemption,” in: Nationalism Papers 30, 2002, č. 4 , s. 571-601.
4) Slovák, 18. 8. 1942, s. 4. 
5) Gardista, 3. 10. 1940, s. 2.

Hana Klamková

Hana Klamková

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

večne nespokojná, často bláznivá, niekedy až príliš náročná, zriedkavo trpezlivá ... asi ja Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu